Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi II. Ulusal Fotoğraf Yarışması

115957-718b46b3b4c66433b55a42decd84bee2

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi(ATA-AÖF) ilkini geçen yıl düzenlediği `Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın bu yıl ikincisini düzenleyecek.

ATA-AÖF, Finansbank’ın katkılarıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ulusal fotoğraf yarışmasında `Serbest` kategoride ve özel tema olarak da `Kırsalda Yaşam` konuları başlığı çerçevesinde eserler yarışacak. Yarışmaya katılmak isteyenler 13 Haziran 2013`e kadar `aofyarisma.atauni.edu.tr` web adresi üzerinden online olarak başvurabilecek. Yarışmada her bir kategori için birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanında mansiyonlar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Özel Ödülü, Finansbank Özel Ödülü ve Finansbank Çağrı Merkezi Özel Ödülü verilecek. Toplam 22 ödülün dışında seçici kurulun uygun göreceği sayıda fotoğrafta sergileme üzere seçilecek.
Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen, ilk yarışmaya gösterilen ilgiden hayli memnun kaldıklarını, bundan sonrası için geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini söyledi. Her geçen yıl çeşitlenen programları ve artan öğrenci sayısı ile sürekli büyüyen bir fakülte olduklarını belirten Özen, “Şu an 21 programla, ülkemizin her köşesinden eğitim hizmeti almak isteyenlere çağdaş, yenilikçi ve donanımlı hizmet sunma gayreti içerisindeyiz. Aynı zamanda düzenlediğimiz akademik etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde sanatseverleri bir araya getirmeyi hedefledik. Fotoğrafçılıkla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen tüm sanatseverleri, serbest kategoride ve “Kırsalda Yaşam“ özel teması çerçevesinde yarışmaya davet ediyoruz” dedi.
Untitled-1 copy
Başvuru İçin;
http://aofyarisma.atauni.edu.tr/home.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konu:

II. Ulusal Fotoğraf Yarışması kapsamında fotoğraf sanatçıları “Serbest” kategoride ya da “Kırsalda Yaşam” özel teması çerçevesinde yarışmaya başvurabileceklerdir.

Amaç:

Fotoğraf sanatının toplumsal yaşamımızda önemini vurgulamak ve çeşitli temalar çerçevesinde toplumsal sorumluluk projelerine destek vermek

SUNUŞ

Bir mektup geldi memleketimin uzak diyarlarından…

Hasret kokan…

Ucu hafif yanık…

Fadime Teyzemin sıcacık çorbası kokuyor,

Ahmet Amcam “Uyanın!” diyor, “Kuzular meleşir, yaylalara çıkma zamanıdır.”

Zeynep Gelin elinde tırpan öğle sıcağında güneşe karşı katıyor sapı samanı birbirine

Sırtına bağladığı iki yaşındaki elma yanaklı Ayşesiyle…

Ali kasketini çıkarıp başından azıcık soluklanıyor söğüt ağacının gölgesinde

Kardeşi Seyit vururken dertli dertli sazının tellerine…

Yüreği yanık yağız bir oğlan zar zor duyulan sesiyle

“Ne ağlarsın benim zülfü siyahım”

diyor yavuklusuna

Kırkında dul kalan selvi boylu Suna

Yârine selam yolluyor sulara bıraktığı allı morlu yemenisiyle

Başını okşuyor sarı saçlı, yeşil gözlü torununun

“Niye çattın kaşlarını dedesi kokan kuzum?” diyor

Hasret dolu gözyaşlarını gizlemeye çalışarak

Bir mektup geldi memleketimin uzak diyarlarından…

Bıyıkları terlemiş yağız delikanlılardan,

Gelinlik çağdaki elleri kınalı Esengüllerden, Zarifelerden, Menekşelerden

Beşikteki bebelerden,

Ninelerden…

Dedelerden…

Hasret kokan…

Ucu hafif yanık…

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Finansbank A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen II. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda “Serbest” kategori ve özel tema olarak da “Kırsalda Yaşam” konu başlığını seçmiş bulunuyor. II. Ulusal Fotoğraf Yarışması’na fotoğraf çekmeyi seven, fotoğrafçılıkla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen tüm sanatseverler davet edilmektedir.

KONU

♦ II. Ulusal Fotoğraf Yarışması kapsamında fotoğraf sanatçıları “Serbest” kategoride ya da “Kırsalda Yaşam” özel teması çerçevesinde yarışmaya başvurabileceklerdir.

AMAÇ

♦ Fotoğraf sanatının toplumsal yaşamımızda önemini vurgulamak ve çeşitli temalar çerçevesinde toplumsal sorumluluk projelerine destek vermek

KATILIM ŞARTLARI

♦ Yarışmaya katılım ücretsizdir.

♦ Yarışma, Seçici Kurul ve Yürütme Kurulu Üyeleri ile birinci derece yakınları dışında Türkiye Cumhuriyeti uyruklu tüm sanatçılara açıktır.

♦ Yarışmaya her bir kategoride en fazla dört (4) eser gönderilebilir. Eserler, siyah-beyaz ya da renkli olabilir.

♦ Aynı fotoğraf 2 kategoriye birden gönderilemez.

♦ Yarışmaya gönderilen eserlerin, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.

♦ Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar, JPEG formatında, 300 dpi çözünürlükte ve uzun kenarı 1024 piksel olmalı; maksimum dosya boyutu 1 MB’ı geçmemelidir.

♦ Yarışmada dereceye giren ve sergileme alan eserlerin orijinal boyutları sanatçılardan daha sonra istenecektir.

♦ Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar dijital ortamda olmalıdır. Yarışmaya aofyarisma.atauni.edu.tr adresinde yer alan elektronik form doldurularak başvurulur.

♦ Katılımcı yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve Seçici Kurul’u yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan katılımcılar,

– Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl süreyle kısıtlanır. Daha önce kural ihlali cezası almış olan katılımcıların ikinci defa kural ihlali yapması durumunda yarışmalara katılımı TFSF yarışma ilkeleri uyarınca süresiz olarak kısıtlanır.

– Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

♦ Yarışmaya gönderilen fotoğrafların yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir nesnenin eklendiği veya var olan nesnelerden herhangi birinin çıkarıldığı fotoğraflar kabul edilmez. Ancak, renk, kontrast ve keskinlik gibi temel düzeltmeler yapılabilir.

BAŞVURU

♦ Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar dijital ortamda olmalıdır. Fotoğraflar, aofyarisma.atauni.edu.tr adresinde yer alan başvuru formu doldurularak elektronik olarak gönderilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Son Katılım Tarihi: 13 Haziran 2013

Değerlendirme Toplantısı: 15-16 Haziran 2013

Sonuçların Açıklanması: 20 Haziran 2013

SEÇİCİ KURUL

♦ “Serbest” kategoride ve “Kırsalda Yaşam” özel temalı II. Ulusal Fotoğraf Yarışması kapsamında düzenlenen “Fotoğraf Yarışması Seçici Kurul”u aşağıda isimleri belirtilen üyelerden oluşur:

ü Prof. Dr. Üstün ÖZEN (Atatürk Üniversitesi)

ü Levent YÖRÜK (Finansbank Genel Müdür Yardımcısı)

ü Doç. Dr. Emre İKİZLER (Marmara Üniversitesi)

ü Faruk AKBAŞ (Fotoğraf Sanatçısı)

ü Prof. Dr. Yıldıran YILDIRIM (Atatürk Üniversitesi)

ü Dr. İsmail Cemil ÖZYAZICI (PAFSAD Başkanı)

♦ Seçici kurul en az üç üyeyle toplanır.

ÖDÜLLER

♦ Yarışmada dağıtılacak ödüller:

 

Serbest

Kırsalda Yaşam

1.lik Ödülü:

3 000 TL

3 000 TL

2.lik Ödülü:

2 000 TL

2 000 TL

3.lük Ödülü:

1 000 TL

1 000 TL

Açıköğretim Fakültesi Özel Ödülü:

500 TL

500 TL

Finansbank Özel Ödülü:

500 TL

500 TL

Finansbank Çağrı Merkezi Özel Ödülü:

500 TL

500 TL

Mansiyon (5 adet):

500 TL

500 TL

♦ Ödül alan eserlerin sanatçılarına Katılım Belgesi verilecektir.

♦ Ödül alan ve sergilemeye değer görülen eserler bir katalogda toplanacak ve eser sahiplerine gönderilecektir.

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

♦ Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi II. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları aofyarisma.atauni.edu.tr üzerinden ve www.tfsf.org web sitesinden ilan edilecektir. Aynı zamanda katılımcıların e-posta adreslerine bildirimde bulunulacaktır.

SERGİLEME VE ÖDÜL TÖRENİ

♦ “Serbest” kategoride ve “Kırsalda Yaşam” özel temalı Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi II. Ulusal Fotoğraf Yarışması ödül töreni ile sergi yeri ve zamanı daha sonra ilan edilecektir.

DİĞER

♦ Ödül alan eserlerin kullanım hakları, eser sahibi ile birlikte Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ne ait olacaktır.

♦ Yarışmaya katılan tüm sanatçılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

♦ Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde TFSF ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin kararları geçerlidir.

YARIŞMA YÜRÜTME KURULU

♦ Doç. Dr. Derya TELLAN

♦ Metin SAYGILI

♦ Uzm. Yakup ÇİFTÇİ

YARIŞMA SEKRETERYASI

♦ Büşra YAŞLAK

Telefon: 0442 231 57 29

Mobil Telefon: 05548391757

 

♦ Koray ÖZTÜRK

Telefon: 0442 231 5596

Mobil Telefon: 05345169728
♦ Emre ZAMAN

Telefon: 0442 231 55 96

Mobil Telefon: 0546 832 74 05

YARIŞMA ADRESİ

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı
Merkez Kampus 25240 ERZURUM

İletişim E-posta Adresi: aofyarisma@atauni.edu.tr

Yarışmamız TFSF 2013/20 numara ile onaylanmıştır.

Yarışma süresince TFSF Temsilcisi bulunacaktır.